[Cufón] Jak dodać polskie znaki tzw. „ogonki”

Po zainstalowaniu i użyciu biblioteki Cufón wraz z jedną nietypową czcionką na stronie pojawił się dość typowy problem – a mianowicie brak polskich ogonków których ta czcionka nie posiadała… zacząłem szukać jakiegoś sensownego rozwiązania jakby dodać obsługę tych polskich znaczków do Cufóna i żeby było śmieszniej wszystkie artykuły jakie znalazłem skupiały się do podmiany czcionki na inną zawierającą te „ogonki”…

Skoro problem leży w czcionce z której generuję JS’a na stronie projektu Cufóna, to dlaczego by tej czcionki nie poprawić uzupełniając jej tablicę o „ogonkowate wynalazki” naszego alfabetu?!

Zatem powrót do Google z nową frazą „Free Font Editor” i mamy oto zbawcę…

Type light Font Editor od „CR8 Software Solutions
Nie wgłębiając się zbytnio w obsługę programu i tworzenie czcionek przystąpiłem do kopiowania brakujących znaków z czcionki Arial gdyż była ona najbardziej zbliżona wyglądem.

W skrócie…
Po otwarciu czcionki w programie Type light w prawym okienku wybierz ustawienie „1250 Latin 2: Eastern Europe„, a następnie otwieraj dwu-klikiem dany znak i wklejaj „CTRL+V” wcześniej skopiowane z innej czcionki znaki.

Numery polskich ogonków:

Ą #: 165
ą #: 185
Ć #: 198
ć #: 230
Ę #: 202
ę #: 234
Ł #: 163
ł #: 179
Ń #: 209
ń #: 241
Ó #: 211
ó #: 243
Ś #: 140
ś #: 156
Ź #: 143
ź #: 159
Ż #: 175
ż #: 191

Download:
Jako że występował problem z downloadem na oficjalnej stronie, poniżej zamieszczam program do edycji czcionek (darmowy).
Pobierz Type light

4 komentarze do “[Cufón] Jak dodać polskie znaki tzw. „ogonki”

 1. Łukasz

  wklejaj „CTRL+V” wcześniej skopiowane z innej czcionki znaki – ale w jaki sposób mam skopiować sobie to wcześniej? W jakim programie, skąd, gdzie? Fajny problem rozwiązujesz ale „zbyt szybko”

  Odpowiedz
  1. meloniq Autor wpisu

   Przepraszam jeśli opisałem zbyt skrótowo… brakujące czcionki/znaki kopiujemy oczywiście z innych czcionek otwartych także za pomocą programu Type light (nie z Worda, Writera czy innych edytorów tekstowych)… otwieramy czcionkę, dwu-klikiem otwieramy znak do edycji, pociągnięciem myszki zaznaczamy obiekt i z menu „Edit” wybieramy „Copy glyph” (Ctrl+X)

   Odpowiedz
 2. Łukasz

  Dzięki za informacje. Niestety mam jakiś inny problem teraz. Jeśli moją czcionkę otworze, nic niie robie i zapisuje, to w takim wypadku rozmiar pliku zmniejsza się o połowę a po wygenerowaniu ,js giną prawie wszystkie litery na stronie

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.